Konferencija: „Prodaja i prodajni kontroling“ – kako ESG koncept utiče na prodajne rezultate

U organizaciji konsultantske kuće Casa Forte i Privredne komore Beograda, u Beogradu je 28. jun 2024. godine održana četvrta internacionalna konferencija pod nazivom „Prodaja i prodajni kontroling – Kako ESG koncept utiče na prodajne rezultate“

Cilj konferencije bio je da pruži odgovore na pitanje kako ESG (Environmental, Social, and Governance) koncept utiče na rezultate prodaje. Konferencija je bila podeljena na tri panela, a učesnici su imali priliku da čuju stručnjake iz različitih oblasti.

Prvi panel, nazvan „E -nvironment“, koji je moderirala naša urednica Irena Lalić, bio je posvećen temi zaštitte životne sredine i izazova  na koje procesu primene ESG modela poslovanja nailaze kompanije.

Jedan od govornika na konferenciji bio je prof. dr Dejan Jovanović, upravnik Centra za zelenu ekonomiju, koji je učestvovao na panelu „E-nvironment“. Prof. Jovanović je istakao značaj ekološke odgovornosti za poslovanje preduzeća i objasnio na koji način komponenta „E“ (ekološka) utiče na prodaju. Prema njegovim rečima, podrška menadžmenta i korporativno upravljanje (komponenta „G“) ključni su za postizanje ekoloških i socijalnih ciljeva.

„Iako se o ESG konceptu intenzivno govori u poslednjih nekoliko godina, uspešne kompanije ga primenjuju već duži niz godina,“ rekao je prof. Jovanović. Takođe je napomenuo da je Evropska komisija u aprilu 2021. godine objavila novu Direktivu o izveštavanju o korporativnoj održivosti, koja je stupila na snagu u januaru 2023. godine, obuhvatajući oko 50.000 kompanija. Evropski standardi izveštavanja o održivosti (ESRS) pružaju jedinstven okvir za ESG izveštavanje evropskih kompanija i stupili su na snagu u januaru 2024. godine.

Profesor Jovanović je naglasio važnost karbonskog računovodstva, koje uključuje merenje emisije ugljenika i CO2 izveštavanje. „Kompanije u Srbiji često ne prave razliku između obračuna i upravljanja ugljenikom na nivou kompanije i Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM).“ rekao je. On je istakao da Centar za zelenu ekonomiju Univerziteta u Kragujevcu, uz podršku GIZ-a, radi na rešavanju tih dilema i podsticanju kompanija da razviju strategije za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Na kraju panela, prof. Jovanović je najavio početak realizacije kratkog programa studija „Konsultant za cirkularnu ekonomiju“ na Univerzitetu u Kragujevcu, pozivajući sve zainteresovane da se prijave i unaprede svoja znanja iz oblasti zelene ekonomije.

Na konferenciji „Prodaja i prodajni kontroling – Kako ESG koncept utiče na prodajne rezultate,“ Merisa Kurtanović ispred Univerziteta u Sarajevu je istakla značaj ESG (Environmental, Social, and Governance) standarda za poslovne strategije kompanija. Ona je naglasila da ESG integriše ekološke, društvene i upravljačke faktore u poslovne strategije, smanjujući negativne uticaje na životnu sredinu, poboljšavajući društvene aspekte poslovanja i uspostavljajući transparentne upravljačke prakse.

Bosna i Hercegovina prepoznaje važnost ESG standarda i uključuje ih u strateške dokumente i planove, usklađene s Agendom 2030. Praćenje napretka u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja uključuje godišnje i dobrovoljne izvještaje prema Ujedinjenim narodima.

Kurtanović je istakla važnost inovativnih finansijskih mehanizama poput zelenih obveznica i crowdfundinga, te energetsku tranziciju koja povećava energetsku efikasnost i udio obnovljive energije. Zaključila je da je primjena ESG standarda ključna za održivi razvoj i globalnu integraciju Bosne i Hercegovine, kroz jačanje regulativa, ekonomske instrumente, inovativne finansijske mehanizme i energetsku tranziciju.

Kompanije u Srbiji često ne prave razliku između obračuna i upravljanja ugljenikom na nivou kompanije i Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM)

Na konferenciji „Prodaja i prodajni kontroling – Kako ESG koncept utiče na prodajne rezultate“ u okviru panela E-nvironment, prof Kosana Vićentijević, Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija, je naglasila važnost proaktivnih aktivnosti obrazovnih institucija za zaštitu životne sredine. Visokoškolske institucije igraju ključnu ulogu u edukaciji, istraživanju i saradnji sa kompanijama, što je bitno za prevazilaženje ekoloških izazova i implementaciju ESG okvira. Poseban akcenat je stavljen na razvijanje „green skills“ kod mladih kako bi se prilagodili zahtevima tržišta rada u oblasti održivosti.

Istaknuta je i važnost ISO standarda za cirkularnu ekonomiju, koji podrazumevaju štednju resursa i smanjenje otpada kroz ponovnu upotrebu materijala. ESG metodologija omogućava kompanijama efikasnije upravljanje cirkularnim procesima i demonstraciju posvećenosti održivosti. Nova direktiva Evropskog parlamenta o greenwashingu zahteva stroža pravila u vezi sa ekološkim tvrdnjama kompanija, dok green kontroling pomaže u otkrivanju skrivenih troškova životne sredine, poboljšavajući finansijske i nefinansijske performanse kompanija.

Takođe, ukazano je na rastući problem ekološkog kriminala koji nanosi značajnu štetu životnoj sredini, zdravlju građana i privredi. U Srbiji, Ministarstvo unutrašnjih poslova ima Jedinicu za suzbijanje ekološkog kriminala, koja se bavi otkrivanjem i procesuiranjem ekoloških prekršaja, sa inspektorima raspoređenim širom zemlje.

Konferencija je pružila sveobuhvatan pregled uticaja ESG koncepta na prodajne rezultate, ističući važnost ekološke i društvene odgovornosti u modernom poslovanju. Kroz različite panele i diskusije, učesnici su dobili uvid u aktuelne trendove i izazove, kao i smernice za buduće aktivnosti u ovoj oblasti.

Podeli na društvenim mrežama: